Arçelik tarafından, Türkiye’deki işbirliği vesilesi ile ‘Gümüş Küre’ ve Güney Afrika’da gerçekleştirmiş olduğumuz yatırımları nedeniyle ‘Başarı Ödülü’ne layık görülen Elcab Kablo, Koç Grubu ailesinin bir ferdi olmanın haklı gururunu yaşıyor.

 

1998 yılından beri silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren Elcab, kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğunu ispatlamış durumda.

 

Elcab Kablo, satış faaliyetlerini kurmuş olduğumuz iki ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürüyor. Pazar payı zaman zaman global ve ulusal alanda yaşanan değişimlere göre artı/eksi oranda değişiklikler arz etse de yüzdelik oranada % 60 iç piyasa ve % 40 ihracat olarak değerlendirmek mümkün.

 

Ürünlerini dünyanın birçok ülkesine ihraç eden Elcab, Türkiye adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumdadır. Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını, Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine kattı.

 

"Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürün ve mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan % 15’lik ithalat vergi uygulamasına karşılık, hammadde ithalatında bu oranın uygulanmıyor."

 

İthalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda, istişareler neticesinde Elcab Kablo, söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak; kablo gruplama vefırın kapı contası ihtiyaçlarını, zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmek adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurma kararı alarak yatırım yapmıştı. 

 

Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde gerekli protokoller hazırlanmış, izlenecek olan zaman çizelgesi de belirlenerek; satış, alım ve gizlilik detaylarını içeren resmi sözleşme imzaları atılmıştı. Bu ilk adımın ardından 23.11.2017 tarihinde ELCAB CABLE AND PROFILE (PTY) LTD. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’da 5.500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrika faaliyete geçmiş olup, Türkiye’deki fabrikasında ürettiği bütün ürünleri Afrika’da da üretir duruma gelmiştir.