Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı oldu

Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu, sosyal faaliyetleri ile de tanınıyor. Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı seçilen Tıskaoğlu ile yeni göreve ve Elcab Kablo hakkında konuştuk.

 

Nejdet Bey öncelikle sizi tebrik ederiz. Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı seçildiniz.Yeni yönetim olarak hedef ve projelerinizi paylaşabilir misiniz?

 

Çok teşekkür ederim. 8 Şubat, 2020 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında alınan kararla Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği ZONSİAD) yeni dönem Genel Başkanı seçilmiş bulunmaktayım. Çok güzel işlere imza atacağımız inancı ile hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) yeni yönetimi olarak bütün hemşehrilerimizi tek bir çatı altında toplamak için birleştirici bir unsur olmak, yaptığımız faaliyetlerle dernek sınırlarını aşıp diğer şehirlere örnek olarak ortak projelere imza atmak, üye sayımızı arttırarak herkese örnek olacak büyük bir aile haline gelmek, üyelerimiz arası ticaret oluşumunu sağlayıp bu bağlamda derneğimizi, üye firmaları ve firma sahibi bireyleri ticari anlamda güçlendirecek üçlü kazan-kazan sistemini oluşturmak,sosyal sorumluluk projeleri ile  şehrimizin sesini duyurmak, eksikliklerini belirlemek, sıkıntılarını dile getirmek ve elde edeceğimiz başarılarla derneğimi-zi en üst seviyeye çıkararak bizden sonraki nesillere güzel bir miras bırakmak temel hedeflerimiz olup projelerimizi bu hedeflerimizi gerçekleştirme doğrultusunda şekillendireceğimizi belirtmek istiyorum.

 

Tekrar başarılar. Şimdi Elcab Kablo ile ilgili sorulara geçmek istiyoruz. Ürün çeşitleriniz konusunda bilgilendirir misiniz?


Kurulduğu günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet gösteren firmamız bu yola çıkarken misyonunu silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya yönelik olarak belirlemiştir. Bu nedenle silikon kablo üretimin de son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimizdir. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkmaktadır. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamakta olup diğer kimliğimizle de silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Bu bağlamda sektörde hem silikon, cam elyaf ve PVC kablo üretimi yapan, hem de bu kabloların gruplamasını yaparak müşterilerine her iki alanda çözüm önerileri sunan bir firmayız. Beyaz Eşya Yan Sanayi Derneği (BEYSAD) üyesi olarak hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri elektrik marketleri bulunmaktadır. Ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamızdır. Elcab Kablo, Sosyal sorumluluk anlayışıyla üretim yapan, bu alanda global bir marka olmayı hedefleyen, insana ve doğaya saygılı bir firma olarak kurulduğu ilk günden beri sahip olduğu kaliteli üretim, zamanında teslim ve satış sonrası üstün hizmet anlayışı ile yoluna devam etmeyi hedeflemektedir.

 

2020 yılı ilk çeyreği içindeyiz. İlk veriler ışığında ilkçeyrek öngörünüzü paylaşır mısınız? Geçen yıla göre fotoğraf nasıl görünüyor?

 

Dünya ekonomisi 2019 yılını yavaşlama ile geçirdi. Ilımlı bir toparlanmaya sahne olacağı umuduyla başladığımız 2020 yılının ilk çeyreğine dair veriler sadece içinde bulunduğumuz sektöre yönelik değil, genel anlamda, ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık,kurlardaki dalgalanmalar ve Çin’de görülen corona virüsünün etkisi ile yeni bir resesyonun tetiklenmesine zemin oluşabileceğini göstermektedir. Bu süreç boyunca bir çok firma, büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden, aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettirmeye veya ettirmek için mücadele etmeye ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalışacaktır.

 

 

2020 yılında iç pazar ve ihracat odaklı stratejileriniznelerdir? Hangi bölgelere ve fuarlara odaklanacaksınız? İç pazar ve ihracatta büyüme hedefiniz nedir?


Yurtiçinde ülkemizin önde gelen üretici firmalarıyla düzenli olarak doğrudan çalıştığımız ve yurtdışında ise portföyümüze kattığımız yeni firmalarla ihracat hacmimizi genişlettiğimiz için 2019 yılında yurtiçi ve yurtdışı pazar satış rakamlarına hedeflediğimiz ölçüde ulaştığımızı ve 2020’de de kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında, optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip, çalışanlarımızın eğitim seviyesini arttırıp, üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olarak, uluslararası ve yerli kalite standartları doğrultusunda gerçekleştireceğimiz üretim ve teknolojik gelişmelerin ışığında yapacağımız AR-GE çalışmaları ile içinde bulunduğumuz sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreterek, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak hem iç pazardaki payımızı arttırarak hem de yurt dışında yaptığımız yatırımla %60’lık bir büyüme hedeflediğimizi, bu bağlamda hem Elcab Türkiye, hem de Elcab Güney Afrika olarak ziyaretçi ve katılımcı olarak iştirak edeceğiz çeşitli fuarların bulunmakta olduğunu belirtmek istiyorum.

 

 

İç pazarda tedarikçisi olduğunuz temel sektörlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirir misiniz? Talep nasıl seyrediyor?


Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız. Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar, gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir. Türk kablo sektörüne dair gözlemlediğimiz en temel sorunun fir-
maların üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat etmesi veya kapasite artırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gitmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piya salardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı olumlu geri bildirimler getirecek AR-GE ve inovasyon çalışma- larına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır. Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekte ve tedarikçisi olduğumuz temel sektörlere üstün hizmet sunmaktayız.

 

Çin’de başlayan corona virüs salgını insan hayatı ile birlikte dünya ticaretini de olumsuz etkiliyor. Şuan itibari ile firmanıza, ihracatınıza yansıması var mı?


Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de görülen corona virüsünün küresel ticarette büyümenin yüzde 0,2 ila 0,4 oranında düşüşe yol açabileceği öngörülmektedir. Salgın, dünyanın üretim atölyesi olarak bilinen Çin'de fabrikaların kapanmasına, üretimin durmasına neden olmuştur. Dünya ticaretini olumsuz anlamda etkileyen bu durum, hammadde girdilerinin bir kısmını direkt Çin’den ve endirekt olarak da Çin menşeili ürün arzında bulunan yerli firmalardan almak suretiyle tedarik eden bir firma olarak ithalat açısından bizleri sıkıntıya sokmuş olsa da Çin’den alım yapan iç piyasa ve yurtdışı müşterilerinin rotasını Türkiye’ye çevirmeleri sonucunda satış hacmimizde spot bir artış yaşanmasına neden olmuştur.