Global oyuncu olma yolunda ilerleyen Elcab Kablo emin adımlarla yoluna devam ediyor. Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu "İlk aşamada 1,5 milyon dolarlık bir yatırımla başlayıp ilave olarak 1 milyon daha yatırım ile tesis büyümesine devam ediyoruz. Halen Türkiye fabrikamızda çalışan 2-3 kişiden oluşan teknik bir ekip üretim prosesini Güney Afrika’da istihdam edilecek olan yerli personele öğretmek amacıyla bir süreliğine Güney Afrika’daki fabrikamızda görev alacak. İlk olarak 60 kişilik bir ekip ile üretime başladık, ardından 150’e ulaştık" dedi.

 

Elcab Kablo olarak 1998 yılından beri silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatında faaliyet göstermekte olduklarını söyleyen Nejdet Tıskaoğlu “7000 m² kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. 200 kişilik tecrübeli kadromuzla sektörde iyi firmalardan bir tanesiyiz . Bu çerçevede 2005 yılında kalite yönetim sistemi ISOQUAR tarafından ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 kalite ve REACH, ROSH, EAC, TÜV ile düzenli denetimlerin yapılması suretiyle VDE sertifikasıyla belgelendirilmiştir. Üretim kapasitesinin %45’ini ihraç eden Elcab Kablo bu anlamda standartlara uygun, müşterilerinin istek ve taleplerine dair sunduğu kaliteli ürün, uygun fiyat ve zamanında teslim avantajları ile kaliteden ödün vermeden faaliyetine devam etmektedir.” dedi.

 

“AR-GE ÇALIŞMALARINA AĞIRLIK VERDİK”

 

Sektörünün en hızlı büyüyen firması olarak üretime başladıkları günden bugüne ürettikleri tüm ürünlerde müşterilerinin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek en büyük hedefleri olduğunun altını çizen Nejdet Tıskaoğlu “Bu nedenle müşteri odaklı üretim anlayışımızla hem ihracat yaptığımız hem de iç piyasada hizmet verdiğimiz müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi seviyede karşılayabilmek adına ürün çeşitliliğinde bulunmak üretim politikamızın temelini oluşturmaktadır. Yapılan AR-GE  & ÜR-GE çalışmaları, kalite politikaları ve çağımızın getirdiği teknolojik gelişimlerin üretim prosesine uygulayarak global olarak rekabet edebilen, içinde bulunduğu sektörün ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, uluslar arası ve yerli standartlara uygun üretim yapan, müşteri talep ve isteklerini önemseyen ve sürekli yenilik ve gelişim içinde olan, kalite, inovasyon ve rekabette öncü bir firma olarak kurulduğumuz günden bugüne her geçen yıl arttığımız büyüme ve gelişme ivmesini yükseltmeyi, mevcut müşteri memnuniyetini koruyarak yeni müşterilere ulaşmak adına farklı pazarlara açılmayı ve cirosal anlamda bir önceki yıla oranla büyüme kaydetmeyi ve bu suretle ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlamaktayız. Bu nedenle ciromuzun kayda değer bir kısmını bu çalışmalara ayırdığımızı söyleyebiliriz. Ürünlerimiz ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 standartları ile VDE, CE, TÜV, EAC, ROSH ve REACH ürün kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir. Üretim süreçlerimizde modern test cihazları kullanılmakta olup ürünlerimiz üretim prosesinin her safhasında ve son kontrol aşamalarında test edilerek gerekli standartlar dâhilinde dokümantasyon ve raporlamaları yapılmaktadır. Ar-ge yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunmakta, göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler tarafından tercih edilen bir tedarikçi konumunda bulunmaktadır. Ar-ge, makine-teçhizat ve teknolojiye yaptığımız yatırımların sonucunu kalite, verimlilik ve inovasyon alanlarında elde ettiğimiz başarılarla alıyoruz” dedi.

 

DÜNYANIN SANAYİ DEVİ ÜLKELERİNE İHRACAT

 

Tıskaoğlu ürünlerini Özbekistan, İngiltere, Almanya, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Rusya, Polonya, Bulgaristan, Norveç, İspanya, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Ekvador, Peru, Kolombiya,  Amerika Birleşik Devletleri, Dubai, İtalya, Suriye, Tunus, Ürdün, Lübnan, Cezayir, Fas, Umman gibi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmelerinin yanı sıra Arçelik ve Vestel gibi Türkiye adına büyük marka değeri oluşturmuş iki büyük firmanın da tedarikçisi konumunda olduklarını söyledi.

 

“GÜNEY AFRİKA’DA FABRİKA AÇMAMIZ ÖNERİLDİ”

 

Nejdet Tıskaoğlu Güney Afrika’daki fabrika sürecini şu sözlerle anlatıyor: “Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından Güney Afrika’ya Türkiye’den yapılacak ithalatlarda bitmiş ürünlere/mamullere yönelik varış gümrüğünde uygulanan % 15’lik ithalat vergi uygulamasına karşılık hammadde ithalatında bu oranın uygulanmaması, ithalat vergisi alınmadan gümrük işlemlerinin tamamlanması doğrultusunda yapılan istişareler neticesinde bizlere, kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamızı önermiştir.

 

Bu doğrultuda taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde gerekli protokoller hazırlanmış, izlenecek olan zaman çizelgesi hazırlanarak satış, alım ve gizlilik detaylarını içeren resmi sözleşme imzalanmak suretiyle ilk adım atılmış ve ardından 23.11.2017 tarihinde Elcab Cable and Profile (PTY) LTD. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’daki 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızı faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri orda da üretmeye başladık.”

 

“YATIRIMLARIMIZLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ”

 

İlk aşamada 1,5 milyon dolarlık bir yatırımla başlayıp ilave olarak 1 milyon daha yatırım ile tesis büyümesine devam ettiklerini söyleyen Tıskaoğlu “Halen Türkiye fabrikamızda çalışan 2-3 kişiden oluşan teknik bir ekip üretim prosesini Güney Afrika’da istihdam edilecek olan yerli personele öğretmek amacıyla bir süreliğine Güney Afrika’daki fabrikamızda görev alacak. İlk olarak 60 kişilik bir ekip ile üretime başladık, ardından 150’e ulaştık. Defy, 500.000 adetlik yıllık pişirici üretimi ile Güney Afrika’nın en büyük firmalarından birisi konumundadır.  Güney Afrika, çok büyük, bakir ancak güvenlik zafiyeti, insanların çalışma disiplini açısından bizim alışkın olduğumuz mantaliteden farklı olarak ağırkanlı ve pratik olmayışı gibi çeşitli sebepler açısından zor bir pazar. Ancak bugün itibariyle söz konusu ülkede silikon kablo üretimi yapan bir firma bulunmayıp bunu gerçekleştirecek olan ilk firma biz olacağımız için bu açıdan son derece avantajlı bir konumdayız.” dedi.

 

Elcab Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu “Fabrikamızı faaliyet geçirdiğimiz ilk yıl boyunca ürünlerimizi sadece Arçelik’e tedarik edip sonraki yıllarda ise hem ülkede bulunan diğer firmalara ürünlerimizi satıp hem de ihracat yapmayı hedeflemiştik. An itibariyle ürünlerimizi Güney Afrika’da bulunan, Defy (Arçelik) dışındaki diğer firmalara da tedarik etmenin mutluluğu içindeyiz” diyerek hedeflerinin daha ileriye olacağının mesajını verdi.