hakkımda

Ben

Nejdet Tiskaoğlu

Girişimci, yenilikçi ve vizyoner bir yapı içerisinde ana hedefi ülke ekonomisinin güçlenmesi ile gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkı sağlamak olan memleket sevdalısı bir iş insanı olarak Türkiye’nin kalkınması ile yeni faaliyet sahalarının oluşmasını amaçlıyor, bu amaç doğrultusunda uzun vadeli hedefler belirleyerek sürdürülebilir iş modelleri geliştiriyor, stratejilerimizi yeni fırsatlara adapte edip endüstriyel ve sınai gelişime katkı sağlama gayesiyle çalışarak insanımıza istihdam olanağı sağladıkça daha fazlasını yapmak için motive oluyorum.

Nejdet Tıskaoğlu

GENEL PROFİL:

28 Ekim 1972 Zonguldak doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Zonguldak’ta tamamladım. Zonguldak Endüstri Meslek Lisesi-Elektrik Bölümü mezunuyum. Bunun yanı sıra evli, bir çocuk babası olup halen Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne devam etmekteyim.

 

ÇALIŞMA HAYATI:

Lise eğitimini tamamlamamın ardından İstanbul’a yerleşip çalışma hayatıma Türkiye’yi silikon ve silikon kablo ile tanıştıran Elastomer isimli firmada başladım. Her kademesinde görev aldığım bu firmada zaman içerisinde ilerleyerek üst düzey yönetici oldum ve silikon bazlı ürünlere dair her alanda bilgi ve tecrübe edinerek kendi sektörlerinde lider konumda hizmet veren çeşitli firmalarda 6 yıl boyunca Üretim Müdürü olarak görev aldım. Bu sürecin ardından 1998 yılında şu an ortaklık ilişkisi içerisinde bulunduğum Refik Balkan ile tanışıp birlikte o dönemde fason üretim yapan bir firmayla ortak çalışmaya başlayıp günümüze kadar uzanan ortaklığımızın temellerini attık ve 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik.

 

Sektörde lider firmalardan biri olmak ve Avrupa’da bir marka değeri oluşturmak gibi büyük hedeflerimiz vardı ve bu hedeflerimize ulaşmak için büyümemiz gerektiğinin bilincindeydik. Belirlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmak amacıyla öncelikle gerekli olan tüm kalite belgelerini almak için çalışmalara başladık ve silikon kablo ile fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimimizi faaliyete geçirdik. Ürün gamımızı genişletince ihracatımızda da artış oldu. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize Arnavutköy’de bulunan fabrikamızda devam etmeye başladık.

 

Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da yer alan ve yıllık 500.000 adetlik pişirici üretim kapasitesi bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından kendilerinin söz konusu ülkede gerçekleştirecekleri üretimleri esnasında oluşacak kablo gruplama ve fırın kapı contası ihtiyaçlarını zamanında ve düşük maliyetlerle karşılayabilmemiz adına Güney Afrika’da bir üretim tesisi kurmamız önerilmiştir. Bu doğrultuda Elcab Cable and Profile (Pty) Ltd. adı altında firma tescili alınarak 2018 yılının Nisan ayında Güney Afrika’nın KwaZulu Natal Eyaleti’nde bulunan Durban şehrinde 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu üretim tesisimizi faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri bu ülke de üretmeye başlayarak ilk yurt dışı yatırımımızı gerçekleştirmiş bulunmakta olup bugün itibariyle 200 kişilik personel kadromuzla yolumuza devam etmekteyiz. Gerçekleştirmiş olduğumuz yatırım ile sadece Güney Afrika’da değil aynı zamanda tüm Afrika kıtasında silikon kablo üretimi yapan tek firma olma ayrıcalığa nail olmuş bulunmakta olup bu yatırımın memleketimizde yer alan sanayiciler için emsal teşkil etmesini temenni ediyor, ülkemizin bayrağını yabancı bir ülkede dalgalandırmanın gururunu tatmış öncü bir firma olarak bu duyguyu diğer firmaların da yaşaması adına bu tarz bir yatırımı herkese tavsiye ediyoruz.

 

Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi ile ilk yurtdışı yatırımını hayata geçirerek taçlandıran firmamız, başkanlık görevini yürüttüğüm Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan, gurbette yaşayan, farklı alanlarda bilgi, birikim ve tecrübe sahibi kişilerin memleketlerine dönerek yatırım yapmak suretiyle şehrin ekonomik ve sınai gelişimine katkı sağlamasını amaçlayan “Eve Dönüş Projesi” kapsamında Zonguldak, Çaycuma’da gerçekleştirdiği yatırım bünyesinde İstanbul ve Durban’da üretilen tüm ürünleri Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikada da üretmek suretiyle tam kapasite ile faaliyete geçmiştir. Büyük bir emek ve özveri ile kurduğumuz ve hep birlikte büyüttüğümüz fabrikamızda istihdam ettiğimiz personel sayısını Ağustos ayı itibariyle 400’e çıkartmış, bu  bağlamda 28 Mayıs, 2022 tarihinde Zonguldak Valisi Sayın Mustafa Tutulmaz ve Essen Belediye Başkanı Sayın Thomas Kufen’in katılımlarıyla Zonguldak Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde tüm faaliyet sahamızı tek bir lokasyonda toplayacağımız üretim tesisimizin temel atma törenini gerçekleştirmiş, Eylül ayı itibariyle de ana üretim merkezi olarak Zonguldak’ı, idari yönetim birimi olarak ise İstanbul’u belirleyerek merkez ofisimizi Tekstilkent’te bulunan Koza Plaza’ya taşımış bulunmaktayız.

 

1998 yılında İstanbul’da faaliyetine başlayan, 2018 yılında Güney Afrika’nın Durban şehrinde faaliyete geçirdiği üretim tesisi ile ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştiren, ardından 2021 yılında Zonguldak, Çaycuma’da kurduğu fabrika ile üretim ve iş hacmini arttıran 25 yıllık tecrübesiyle elektrik & elektronik sektöründe mevcudiyetini idame ettirmekte olan firmamız silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Ürünlerimiz ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, ISO 10002:2018 standartları ile VDE, CE, TÜV, EAC, ROSH ve REACH ürün kalite belgelerinin sorumlulukları dahilinde, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanılarak üretilmekte olup, iç ve dış pazar olmak üzere 2 ayrı profesyonel ekiple yönettiğimiz satış faaliyetimiz kapsamında ürettiğimiz ürünlerin % 40’ını 56 farklı ülkeye ihraç etmekte, bunun sonucu olarak İMMİB’in bünyesindeki elektrik ekipmanları ihracatçıları alanında üst üste 2 yıl en çok ihracat yapan 10 firma arasında yer almış bulunmaktayız.

 

Tüm bunların yanı sıra sosyal sorumluluk projelerinde topluma öncü ve örnek olma amacıyla hareket eden, ülkemizin gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkıda bulunmayı görev bilen ve sosyal sorumluluk projelerinin bilincinde olan Elcab Kablo Profil Sanayi A.Ş. olarak bu bağlamda Çaycuma Gençlerbirliği Spor yönetimini devralmış bulunmaktayız. İstikbalimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin topluma faydalı bireyler olması yolunda, kötü alışkanlıklardan uzak, kişisel gelişimlerini sağlıklı ve verimli bir şekilde tamamlayabilmeleri adına, geleceğin futbolcularını yetiştirmeyi gaye edinen, yeni unvanı olan Elcab Kablo Zonguldak Gençlerbirliği Spor ile yoluna devam eden takımımız ilerde milli takımda forma giyeceğinden emin olduğumuz, gelecek vaat eden, Süper Lig’de mücadele eden takımlar ile milli takımımızda görev alabilecek seviyede başarılı gençlerden oluşmaktadır.

 

Adım adım yapacağı makine yatırımlarıyla projelerini faaliyete geçirip, üretim, iç satış & ihracat hacmini büyütmeyi hedefleyen Elcab Kablo olarak amacımız ilerleyen dönemlerde çalışan sayımızı arttırarak istihdam sahamızı genişletmek, yeni proje ve yatırımlara imza atarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Müşteri odaklı bir bakış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olmak temel politikamız, Türkiye ekonomisinin güçlenmesine ve ülkemizin gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkı sağlamak ana hedefimizdir. Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılamak, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel prensibimiz olup müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır.

 

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ:

Teknolojik gelişmeleri takip edip uygulayarak, çevreye ve topluma duyarlı inovatif üretim yapmayı hedef edinmiş kurumsal bir firma olarak sosyal sorumluluk projelerine destek vermekteyiz.

 

Bu bağlamda İstanbul’da yer alan Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Durban’da bulunan Phoenix Technical School ile gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmalarla genç nesillerin eğitimine katkıda bulunarak hem kişisel gelişimlerinde kendilerine destek olmayı, hem de sanayi, ekonomi ve topluma faydalı bilinçli ve donanımlı bireylerin yetişmesini hedeflemekteyiz. Bunun yanı sıra iş birliği yaptığımız söz konusu 2 okul arasında da bir koordinasyon oluşturup öğrenci değişim programı kapsamında gençlerin farklı ülke kültür ve prosesleriyle tanışıp kendilerini geliştirmelerini amaçlıyoruz.

  

  • Sanayi Okul Projesi kapsamında İstanbul’da bulunan Arnavutköy Mehmet Akif Ersoy Çok Programlı Anadolu Lisesi ile işbirliği çalışması.
  • Güney Afrika Cumhuriyeti’nin KwaZulu-Natal Eyaleti’nde yer alan Durban şehrinde bulunan Phoenix Technical School ile teknik eğitim destek çalışması.

 

Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin gelişimlerini sağlıklı ve verimli bir şekilde tamamlayabilmeleri adına, sporun bu süreçte ne denli önemli bir faktör olduğunun bilincinde olan Elcab Kablo Profil Sanayi A.Ş. olarak Çaycuma Gençlerbirliği Spor yönetimini devralmış bulunmaktayız.

 

  • Elcab Kablo Zonguldak Gençlerbirliği Spor Kulubü

 

ÜYE OLUNAN DERNEK VE KULÜPLER:

  • Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak İl Başkan Yardımcısı
  • Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Zonguldak Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı
  • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği – Başkan
  • Hadımköy Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği – Yönetim Kurulu Üyesi
  • Fenerbahçe Spor Klubü – Kongre Üyesi 
  • Elcab Kablo Zonguldak Gençlerbirliği Spor – Kulüp Başkanı